Yıldırım Gürses

1939 yılında Bursa’da doÄŸan Yıldırım Gürses, Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Ä°ktisadi ve Ticari Ä°limler Akademisi Ä°ÅŸletme Bölümü’nü bitirdi. Sanat hayatına 1951 yılında Bursa Ses Kralı seçilerek baÅŸladı. 1959′da da Ãœniversitelerarası Ses Kralı seçildi. 1961 yılında kendisi gibi ses sanatçısı olan Ayla Gürses’le evlendi. Bu evlilikten Bayazıt adını verdiÄŸi bir oÄŸlu dünyaya geldi. 1965 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediÄŸi Altın Mikrofon yarışmasını kazandı.1961 yılında Devlet Opera imtihanına girdi ve birinci oldu. Opera’da 7 - 8 ay çalıştıktan sonra ayrıldı.Gürses, 1965 yılında Hürriyet’in düzenlediÄŸi Altın Mikrofon Åžarkı Yarışması’nı kazanarak, müzik dünyasına adımını atmıştı. 350′yi aÅŸkın Türk Sanat MüziÄŸi bestesine imza atan ünlü sanatçı Yıldırım Gürses, 14 Mayıs 2001 tarihinde 61 yaşında kalp krizi sonucu öldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Leylaklar döküldü, güller ağladı
Yeni Asya 15 Mart 2001

Gürses, 1987 yılında en iyi erkek sanatçı olarak Altın Kelebek ödülünü kazandı. Bugüne kadar 350′yi aÅŸkın ÅŸarkı yazan Gürses’i ilk bestesi ‘İçime Hep Hüzün Doluyor’la hatırlıyoruz.

En sevilen ÅŸarkılarını arasında “Mevsimler Yas Tutup Güller AÄŸlasın, GençliÄŸe Veda, Mazideki AÅŸk, AÅŸk ÇiçeÄŸi, 35 YaÅŸ, Sonbahar Rüzgarları, Son Mektup, Bir Garip Yolcu, Eller.” Ãœnlü besteci, ‘HoÅŸ Sada’ adlı yapımla Türk MüziÄŸi’ne çok sesliliÄŸi getirdi. Ancak bu çok seslilik bazı müzik adamlarınca Türk MüziÄŸi’ne uygun bulunmadı. GeçtiÄŸimiz aylarda ‘Anılarla Yıldırım Gürses’ adlı albümü çıkartarak, 14 yıl aradan sonra müzik dünyasına geri döndü. Muazzez Ersoy’un geçtiÄŸimiz hafta piyasaya çıkan ‘Nostalji 10-11-12′ albümünde Yıldırım Gürses’in üç eseri yer alıyor. Bunlar ‘Bir Garip Yolcuyum’, ‘Güller AÄŸlasın’ ve ‘Körfezdeki Üç BeÅŸ Güzel’.